icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88

ACT ( American College Testing)

Amerika’daki üniversitelerde okumak isteyen öğrencileri seçmek için düzenlenen  sınavlardan biridir. SAT I’e ek olarak bilimsel muhakeme bölümü de  bulunmaktadır. Bu  bölümde  yoruma ve bilime  dayalı yorum soruları vardır. 

ACT sınavı ilk defa 1959’da yapılmıştır.  Bu sınav ilk yıllarda talep olarak SAT’nin gerisinde kalsa da bilinirliği  2000’li yıllardan itibaren artmış, hatta 2011 yılında ACT, SAT’yi geçmiştir. 

ACT sınavı İngilizce, matematik, okuma ve bilimsel muhakeme  olmak üzere dört ayrı  bölümden oluşur.

2005’den itibaren ACT isteğe bağlı olarak öğrencilere “Seçmeli Yazma ” bölümü de sunmaktadır. 215 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan sınav, yaklaşık 3,5 saat sürer.

İngilizce bölümü 45 dakikadır ve 75 soru sorulur.

Matematik bölümü 60 dakikadır ve 60 soru sorulur.

Okuma bölümü 35 dakikadır ve 40 soru sorulur.

Bilimsel muhakeme bölümü 35 dakikadır ve 40 soru sorulur.

İsteğe bağlı yazma bölümü 30 dakikadır. 

Sınav yılda 6 kez yapılır. En yüksek puan 36, en düşük puan 1’dir.

Türk öğrencilerin SAT’de en çok zorlandığı bölümler okuma, yazma  ve  dil  bölümleridir. Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler için bu bölümler oldukça ağırdır. Fen ve Sosyal Bilimler alanlarında spesifik kelimelerle yüklü metinleri  okuyup yorumlamak zorunda olan öğrenciler çoğu zaman süreyi bile yetiştirememektedir.

ACT ise soruların kısalığı ve metinlerin  kolaylığı bakımından Türk öğrencilerin daha başarılı olduğu ve uluslararası platformda da rekabete dahil olduğu bir sınavdır.

SAT ‘de başarılı olmanın ön şartı çok sağlam çok iyi  bir İngilizce temeline sahip olmaktır. ACT’de başarılı olmak istiyorsanız   zamanı iyi kullanmanız gerekmektedir. ACT’de   dört yanlış bir doğruyu götürmez. Sizin  tüm soruları rahatlıkla  yapmanız beklenir. SAT’de ise dört yanlış bir doğruyu götürmektedir.

 

COLLEGE YOUNG'DA İNGİLİZCE DE ACT EĞİTİMİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

ACT  eğitim programımız   uygulayacağımız seviye tespit sınavı sonrası size özel bir program dahilinde hedef puanınıza  ulaştırmak amaçlı tasarlanır.

 Sınava nasıl hazırlanmanız  gerektiği, sınav taktikleri ve sınavda zaman yönetimini nasıl sağlayacağınız öğretilir.

Sınavın tüm bölümlerine birden hazırlanabileceğiniz  gibi, bölümlerinden herhangi birisine ağırlık vererek de programlar hazırlanabilir.

 Periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz deneme sınavları ile  gelişiminiz yakından takip edilir.

Tüm bu hazırlıklar ile sizi  hızlı düşünme, hızlı ve doğru cevaplama, sık yapılan hataları tekrarlamama ve zamanı efektif kullanma konusunda geliştirerek, sınavda hedeflenen puana ulaşılmanız  sağlanır.

 Bu programda amaç sizin  sınav becerileriniz, geliştirmektir.

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...