icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88

Work And Travel

Work and Travel programı, Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen ve J–1 vize formatıyla resmiyet kazanmış bir kültürel değişim programıdır. Work and travel  üniversitede okuyan  öğrencilere  yaz tatillerinde Amerika’da özel tecrübe gerektirmeyen işlerde yasal olarak çalışma imkanı  sağlar. Bu sayede programa katılan öğrenciler, yaşam masraflarını karşılayarak minimum maliyetle Amerika’da yaşama imkânı elde ederler.Bu program aynı zamanda  Amerikan kültürünü yakından tanıma  ve  İngilizce bilgi ve becerilerini geliştirime konusunda avantaj sunar. Programı bitiren öğrencilerin Amerika’da bir ay süreyle seyahat ve eğlenme amaçlı kalma hakları da vardır.

Work and Travel Programına Katılım Şartları;

- 18 -28 yaş arasında olmak.

- Bir ön lisans, lisans veya yüksek lisans programına kayıtlı olup eğitime devam ediyor olmak.

- Son sınıf öğrencileri ilgili eğitim döneminde tam zamanlı öğrenci olduklarını ispatlamaları durumunda programa katılabilirler.

- En az orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak. (B-2/ Intermediate)

- 4 üzerinden en az 2 not ortalamasına sahip olmak.

Program Türleri

Work and Travel programına katılmak isteyen  öğrenciler  için iki tür işe yerleştirme vardır.

Full Placement Program: Full placement programda, Amerika'da çalışacağınız iş ve konaklamanız ayarlanır, işveren ya da sponsor yetkilileri ile yüz yüze veya online olarak görüşmeniz sağlanır, çalışacağınız iş ile ilgili bütün detaylar sunulur  ve iş sözleşmenizin temini sponsorlarımız tarafından sağlanır.

Self Placement Program: Bu programda ise öğrenci  kendi işini bulmakla sorumludur. Genellikle ikinci kez programa katılacak öğrenciler bu programı tercih eder. Burda bulacağınız  işin sezonluk ve Work &Travel programına uygun olması  çok önemli bir detaydır. Uygun işe kabul gören öğrencinin programa katılmak için gereken çalışma izni (DS 2019 belgesi) sponsorlarımız tarafından temin edilecektir.

BAŞVURU VE KAYIT SÜRECİ

Work and Travel programı için uygun koşullardaki her bir öğrenci  kayıt işlemlerini dilerse ofislerimize gelerek, dilerse online olarak  kendileri gerçekleştirebilir.

 Work and Travel sürecini doğrudan etkileyen en önemli husus başvuru tarihidir. Work and Travel kayıt işlemleri ağustos  ayından mart  ayına kadar devam eden bir süreci içine alsa da, programa erken kayıt olan öğrenciler; erken kayıt indirimlerinden faydalanabilir, çok daha fazla iş seçeneği görebilir, işine erken yerleşip, erken tarihte vizeye başvurarak  uçak biletlerini daha ekonomik olarak satın alabilirler.

İngilizce Mülakat:  Work and Travel Programına kayıt olmak isteyen her öğrencinin  İngilizce seviyesi konuşma bazlı olarak Intermediate düzeyde olmak zorundadır. Katılımcılar kayıttan önce ofislerimizde veya online olarak sözlü İngilizce görüşmelere  gireceklerdir, yeterli görüldükleri takdirde kayıt işlemlerine başlanacaktır.

Kayıt Evrakları:

Başvuru Formu

- Online CV

Kayıt aşamasını tamamlayan her öğrencinin  beklenti ve öncelikleri belirlenir ve ardından işe yerleşim aşamasına geçilir. Bu aşamada her bir öğrenci ,  danışmanlarımızın da yönlendirmeleri doğrultusunda  kendi tercih etmiş olduğu işverenler tarafından değerlendirilir ve işe yerleştirmesi gerçekleşir.

Kendisine yöneltilecek iş teklifinde işiyle ve konaklamasıyla alakalı bütün detayları öğrenci net bir şekilde öğrenebilir.

Program Başvuru ve Kayıt Aşamalarını Maddeleyecek Olursak;

1- Ön Kayıt

- İngilizce Sözlü Mülakat ve Yazılı Test

- Work and Travel Başvuru Formu

- Son tarihli transkript

- Öğrenci Belgesi- İngilizce

- Bir adet vesikalık fotoğraf

2- Kesin Kayıt

- Work and Travel Program sözleşmesi

- Kesin Kayıt ücreti (Program ücretinin ilk taksiti)

- Pasaport -1 yıl geçerli olmalı (Bilgi işlenmiş sayfaların Fotokopisi- Varsa daha önceki vize ve giriş çıkış damgaları sayfalarının fotokopisi)

- 4 Adet 5X5 Beyaz Fon, Tam Cephe, Vesikalık Fotoğraf, (kulaklar eşit görünecek, kılık kıyafet düzgün olacak)

- İngilizce hazırlanmış Özgeçmiş- CV (WORD formatında)

- İngilizce İşverene hitaben yazılmış Mektup

- Sabıka Kaydı

- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

- Genel Değerlendirme Formu- Türkçe

3- İş seçimi ve işe Yerleştirme Süreci

4- DS–2019 Formunun Yayınlanma Aşaması (Bu süre ortalama 25–30 gündür.)

4- Vize Aşaması (vize oryantasyonu)

5-  ABD’ye gidiş Seyahat öncesi oryantasyon)

Çalışma Alanları ve İş Çeşitleri

Amusement Park Attendant: Eğlence merkezi çalışanı, bilet veya hediyelik eşya satışı, stand sorumlusu, oyun makineleri operatörlüğü

Bartender/ Barmen-Barmaid: Bar ve restoranlarda içki hazırlamak veya servis yapmak (Bu iş için 21 yaşın üzerinde olmak zorundasınız.)

Host/ Hostess: Restoran girişlerinde müşterileri karşılamak, oturacakları yeri göstermek, menülerini vermek

Bellboy/ Kapı Görevlisi: Otellerde misafirleri kapıda karşılamak ve eşyalarının taşınmasına yardımcı olmak

Busser/ Komi: Restoranlarda tabakların ve masaların temizliği

Cashier/ Kasiyer: Mağazalarda kasiyerlik yapmak

Front Desk Clerk/ Resepsiyonist: Otellerde, tatil beldelerinde resepsiyonda telefonlara bakmak, rezervasyon yapmak

Cook/ Aşçılık: Restoranlarda, kafelerde yemek yapmak.

Fast Food Server/  Fast Food Çalışanı: Fast food restoranlarda yemek satışı

Beach Attendant/Plaj Çalışanı: Plajlarda havluların temini, plaj ve soyunma kabinlerinin düzeni ve temizliği, yiyecek ve içecek satışı çalışmak

Lifeguard/Cankurtaran: Havuz veya plajlarda gözetmen olarak çalışmak, etrafı kontrol etmek.

Housekeeper/Oda Temizliği: Hafif temizlik işleri, otel odalarının genel temizlik düzeyinin sağlanması

Çalışma Saatleri ve Gelir:

Bir işte genelde haftada 5–6 gün ve günde 8–10 saat arası haftalık 32–40 saat çalışma imkânı vardır. En düşük primsiz saat ücreti 8.00 USD olup genelde alınan saatlik ücret 8–12 USD’dir. Böylece aylık kazanç ortalama 1200–2000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

İşveren, öğrencilere fazla çalışma saati verebilir. Bu, sizin girişkenliğinize, çalışma performansınıza, dil becerinize bağlıdır. Bu durumda ücret %50 zamlı olur (Örnek: ücret 8$ ise mesai ücreti 12$ olur). Asıl işlerinizi  aksatmadan ikinci bir işte de  çalışabilirsiniz. Bu şekilde kazançlarını artırmak isteyorsanız   ikinci işinizi  kendiniz bulmak zorundasınız

Kazanacağınız  ücret brüttür. Amerikan vergi sisteminde kazanılan ücretten vergi kesintisi yapılır. Ancak  gerekli başvurularınızı  yaparak ödemiş olduğunuz  vergilerin %90-95’lik kısmını sonraki yılın Mart ayından itibaren geri alabilirsiniz.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...