icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
Community College
Community College

Amerika’da 2 yıllık  ön lisans eğitimi veren Community College olarak ifade edilen okullardır.4 yıllık üniversitelere göre kabul şartları çok daha kolaydır.Bu okullarda ilgili sektöre ara eleman yetiştirmek üzere  hizmet veren okullardır.Türkiye’deki meslek yüksek okulları gibi anlayabiliriz. Bu okulu bitiren öğrenci ön lisans diploması (Associate Degree) alıp sektörde çalışmaya başlayabileceği gibi şayet eğitimini 4 yıla tamamlamaya karar verdiyse gerekli not ortalamasını tutturduktan sonra eğitim hayatına, geçiş yaptığı üniversitenin  3.sınıfından  devam edebilir. Dolayısıyla 2 yıl boyunca almış olduğu krediler transfer edilir. Zaten ABD’de Community College veya normal 4 yıllık üniversite olsun ilk iki yılın eğitim müfredatları birbiri ile örtüşmektedir.

Bu başlık altındaki okullara girmek çok kolaydır. Süre kısa olduğu üniversitelere göre ücretleri daha ekonomiktir. Bu okullarda yabancı öğrenciler için  İngilizce hazırlık programları da bulunmaktadır.

Bu okullar dışardan giden yabancı öğrenci bir için üniversitedeki rekabet ortamından olumsuz anlamda etkilenmemesi için çok yerinde bir seçenektir. Kendinizi bu okulların sıcak ve samimi atmosferinde ve   girmek istediğiniz üniversitenin istediği not ortalamasını yakalama  hedefine olarak  hazırlayabilirsiniz. Üniversite ortamına dahil olduğunuzda rekabetçi ve zorlu ortamdan etkilenmezsiniz.

Community College’ler oryantasyon dönemi içinde uluslararası öğrencilerin dil yeterliliğini test etmek için seviye tespit sınavı uygulayıp , gerekli görüldüğü takdirde  İngilizceyi geliştirmeleri için onları ESL (English as a Second Language) dediğimiz İngilizce sınıflarına yerleştirirler. Dolayısıyla  hem akademik İngilizceyi pekiştirirsiniz hem de  eğitim programlarına dahil olmaya hazırlanırsınız .Ayrıca   ‘Community College’lerdeki uluslararası ofislerin düzenlediği ve devlet üniversitelerinin sponsor olduğu gezilere, seminerlere, organizasyonlara katılarak kendinize  en yakın eğitim programını seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.Belki de eğitime devam etmemeyi çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Başlangıçta en fazla 30 kişilik sınıflarda eğitim almanız teori ve pratiği bir arada görüyor olmanız  sizi   birdenbire üniversite amfisindeki kaostan kurtararır  adım adım başarıya doğru ilerlersiniz. Neden elinizde daha kolay, ucuz maliyetli seçenekleri kullanarak üniversiteyi Amerika’da bitirmek varken kendinizi maddi ve manevi zorluk altına sokasınız ki?

Community College fiyatlarına baktığımız zaman, buralarda sunulan programların senelik harçlarının 10 bin Amerikan dolarının altında olduğunu görürüz. Dört senelik Amerikan üniversitelerinde senelik okul harçları ise genellikle en az 20 bin dolardan  başlar.

Bu  okullardaki Uluslararası Ofis çalışanları öğrencinin her zaman yanında yer alır. Yetkilier , sürekli olarak devlet ya da özel üniversitelere giriş koşulları hakkında ve transfer konusunda  sizleri düzenli aralıklarla bilgilendirir  ve konu ile ilgili etkinlikler hayata geçirirler.

4 yıllık üniversiteye transfer olma vakti geldiğinde ve kararınız eğitime devam etmek ise  hazırlanacak  belgeler;

- Doldurulmuş başvuru formunuz,

- 12 yıllık orta eğitiminizi tamamladığınıza dair belgeniz,

- TOEFL sınavından yeterli notu aldığınızı gösterir sonuç belgeniz,

- I20 (kabul belgeniz için) mali desteğin kanıtı.

 

Bu okullara gittiğinizde yine kampüs olanaklarından ve sosyal klüplerden faydalanır ve yine aynı şekilde haftada 20 saat yasal çalışma izni hakkı elde edersiniz.

Commnunity College da eğitim almak hem çok avantajlı hem de size esnek bir bakış açısı sunar ve tabiki katkıları çok fazladır.Özetleyecek olursak;

- Eğitim masrafları 4 yıllık üniversitelere göre çok çok düşüktür.

- Bölüm bakımından çok zengindirler.

- Kariyer fırsatı sunarlar

- 2 yılın sonunda eğitime devam etme kararı alırsanız size Amerika’da en köklü üniversitelerin kapılarını açar

- Farklı zamanlarda okuma seçeneği sunar

- Sınıf yoğunlukları çok değildir dolayısıyla hocalarınız sizi tanır bilir.Hocalarınızın sizi tanıması 4 yıla devam etme kararı aldığınızda kolaylıkla referans mektubu alacağınız anlamına gelir.Çalışmaya karar verirseniz yine aynı şekilde kolaylıkla referans mektubu alabilirsiniz.

- Amerika’daki bir okuldan diplomaya sahip olursunuz.

- Çok iyi derecede İngilizce dil bilginiz olur.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...