icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88

Gönüllü Programlar

Çoğunlukla öğrenciler olmak üzere pekçok kişi yurtdışında eğitim almak veya çalışmanın yanında gönüllülük programlarına dahil olarak hem farklı kültürleri tanımakta hem de sosyal sorumluluk içeren işlerde çalışmaktadır.

Bu programlara ve kurumlara değinecek olursak;

AIESEC

Gönüllük programı sunan uluslar arası kurumlardan bir tanesidir.

Uluslararası, gönüllülük esaslı, güvenli, unutulmaz deneyimler sunan bir kurum olarak görülmektedir. Yurtdışı gönüllü çalışma mantığına uygun olarak hareket etmektedir. Sadece bir ülke ya da bir şehir ile sınırlı değildir. İnsanlara yani gönüllülere birçok ülkeyi, şehri görme imkanı sağlamaktadır. Kişiler istedikleri yerde gönüllülük hizmeti verme imkanına sahiptir.

EVS(Avrupa Gönüllü Hizmeti)

Program koordinatörü Ulusal Ajans olan Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır. Gittiğiniz ülkede sosyal hizmet kurumunda (huzurevi,kimsesizler yurdu,kan bankası,…..vb)  gönüllü olarak çalışırken bir yandan da kiliselerin veya halk eğitim merkezi tarzındaki kamu kurumlarının açmış olduğu dil kurslarında ya gittiğiniz  ülkenin dilini öğrenebilir veya İngilizce dil bilginizi geliştirebilirsiniz. Gönüllü olarak çalışacağınız kurum içinde hem oryantasyona tabii tutulur hem de gönüllük hizmetiniz boyunca bir mentörün gözetiminde sorumluluklarınızı yerine getirirsiniz. EVS’in amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz işlerde sorumluluk alırlar.Hatta ülkesine göre cep harçlığı da aldığınız projelerde gönüllü olabilirsiniz.

ERASMUS PLUS

Program koordinatörü Ulusal Ajans olan Erasmus Plus programında yer alan Ana Eylem 1 ve 2 programları başlığı altında hayata geçecek projelerde şayet projede belirtilen hedef kitleye uygun iseniz(engelli,kadın,öğretmen,çiftçi……,vb) projede yer alan hareketlilik ve çalışma ziyaretleri kapsamında kısa süreli de olsa bir Avrupa ülkesinde yurtdışı deneyimi edinme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun için bir derneğe bir vakfa , okuyorsanız okulunuzun Eramus Plus masasına, çalışıyorsanız mesleğinizle alakalı meslek örgütlerine üye olmanızda fayda var. Ve bu alanlarda hayata geçen etkinlik, seminer ve  organizasyonlara da aktif katılımınız önemli.

 EURODESK

Eurodesk,  özellikle gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa’daki  faaliyetlere  katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Ağıdır.

35 Avrupa ülkesinde  faaliyette bulunan Eurodesk Bilgi Ağı, ülkemizde de  Ulusal Ajansı bünyesinde 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eurodesk hizmetleri şunları içerebilir:

- Ücretsiz soru yanıtlama hizmeti (e-posta ile, faks ile, telefonla, ziyaretle),

- Soru sahiplerine öneri ve yardım hizmetleri,

- Fonlarla ilgili Avrupa bilgisine internet erişimi sağlanması,

- Eğitimler düzenlenmesi ve destek hizmetleri,

- Konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi,

- Kaynak materyallerin basılması ve dağıtılması,

- Gençlik Programı ile ilgili bilgilerin yaygınlaştırılması.

ERASMUS-ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

4 Yıllık bir fakültenin hali hazırda öğrencisi iseniz Avrupa Birliği tarafından tüm eğitim ve konaklama masraflarınız karşılanır ve siz okuduğunuz bölümle alakalı Avrupa’da bir üniversitede 6 aya kadar eğitim alma şansı yakalarsınız.

Bunun için okulunuzun Erasmus masası ile çok iyi diyaloglarınız olması ve sabırlı olmanız önemli.

Bu program yararlanmanız için;

- 4 yıllık bir fakültede öğrenci olmak ve en az iki dönem tamamlamış olmak

- Alacağınız dersleri almanız adına gidilecek ülkenin dilini biliyor olmak

- Daha önce Erasmus Plus programlarından(Leonardo Da Vinci gibi) birine katılmamış olmak.

- Okuduğunuz üniversite ile gideceğiniz üniversitenin birbirini tanıyor olması önemlidir,bu durumda ülkeye döndüğünüzde orda aldığınız derslerden muaf olmuş olursunuz.

Öğrenci değişim programında eğitim süreniz 1 yılı geçemez.

 

 

 

 


 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...