icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
Amerika´da Lise Eğitimi

Amerika´da Lise Eğitimi

Amerika’daki lise eğitimi, bizde  olduğu gibi 4 yıl sürmektedir  ve temel eğitim süresi  12 yıldır. Amerikan lise eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır.

1.Devlet Liseleri; eğitimin maliyeti oldukça ucuz olmasına karşın ne yazık ki kısıtlı vizeler yüzünden yurtdışından gelen yabancı öğrenciler için ancak en fazla 1 yıllık lise değişimi olabilmektedir. İstenirse değişim süresi 1 dönem de olabilir. Bu 1 yıllık eğitim boyunca akademik ilgi alanınıza veya hobilerinize göre eğitim alabilirsiniz. Bu 1 yıllık programı  bir nevi değişim programı olarak düşünmenizde fayda var. Öğrenciler bu 1 yıl boyunca gittikleri lisedeki öğrencilerle aynı statüde olacaklardır.

Eğer Amerikan lisesinden diplomanız olsun istiyorsanız ,  lise eğitiminizin son yılında değişim yapmanız gerekmektedir veya bir yıl devlet lisesinde okuduktan sonra özel liseye geçiş yaparak lise eğitiminizi tamamlayabilir ve Amerika’daki bir liseden mezun olup Amerikan diplomaya sahip olabilirsiniz.

 2.Özel Liseler ;  Bu okullar paralı eğitim verirler ve herkese açıktırlar. Amerika’nın geneline yayılmış ve başvuru yapabileceğiniz 40’ın üzerinde özel lise vardır. Bu liseler genellikle yatılı eğitim sunarlar.

Özel okullar yatılı ve gündüzlü olarak ayrılmaktadır ve lise seviyesindeki (14-19 yaş) öğrencilere hitap etmektedirler. Başvurular liselere göre farklılık gösterebildiğinden bazı liseler daha küçük öğrencileri de kabul edebilmektedir. Başvurunuz sırasında ortalama geçer bir not ortalamasıyla liseye geliyor olmanız beklenmektedir. Bazı okullar not ortalamasının yüksek olmasını isteyebilir.

Eğitim dili İngilizce olacağından öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğinin iyi olması beklenmektedir. Bunun için de SLEP veya TOEFL testlerine girmelerigerekmektedir. Testlerden geçilmiş olsa bile ngilizce seviyesi çok yüksek olmayan ve destek almak isteyen öğrenciler için  İngilizce sınıflarıvardır.

 

Amerika’da lise değişim programına başvurmak için gerekli belgeler şöyledir;

- Okulun kendi başvuru formu

- Vesikalık fotoğraf

- Neden lise eğitiminizi Amerika’da almak istediğinizi açıkladığınız niyet mektubu

- Not dökümleriniz (transkript)

- İngilizce seviyenizi gösteren test sonucunuz

- Sağlık raporu

- Velinin imzalayacağı izin belgesi

- Vukuatlı nüfus kayıt örneği

 

1 yıllık devlet lisesi değişim programına başvurunuzu yaparken iki dönemden birini seçebilirsiniz.

- Güz dönemi için son başvuru tarihi 15 Nisan

- ve Bahar dönemi için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

 

Özel liselerde başvuru tarihleri okuldan okula göre farklılık göstermekle birlikte pek çok lise eğitime Ağustos veya Eylül ayında başladığından, sadece aynı yılın Şubat ayına kadar başvuruları kabul etmektedir.

Amerika’da lise eğitimi almanın avantajlarına değinecek olursak;

- Yatılı sisteme dayalı bir lise eğitimi içinde olacağınızdan sizinle beraber eğitime gelen yabancı öğrencilerle tanışıp kültürel anlamda bilginizi artıracak ve dilinizi daha rahat geliştirme şansı yakalayacaksınız.

- Eğitim alırken bir yandan bol bol hobilerinize ve spora da vakit ayırabileceğiniz bir sistemin içerisinde olacaksınız.Yatılı okul sistemi tüm bu olanakları tek bir çatı altında toparlamıştır.

- Amerika’da lise eğitiminizi tamamlarsanız ülkenin en seçkin üniversitelerine kolayca girme  hakkı elde edersiniz.Ayrıca lise döneminde Amerika’ya alışmış olacağınızdan akademik kariyerinizle ilgili yapmak istediklerinizi rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz.

- Amerika’da lise eğitimi Türkiye’de sınavsız üniversiteye girme hakkı sağlar.

- Amerika’da seçkin bir üniversitede veya dünyanın herhangi bir yerindeki seçkin bir üniversitede eğitime  devam etme imkanına sahip olursunuz.

- Amerika’daki lise fiyatları Türkiye’deki özel lise fiyatlarına göre düşüktür.

- Amerika’da üniversite eğitiminize devam etmek istiyorsanız lise eğitiminiz esnasında okulları birebir gezme , yetkililerle konuşma planlamanızı yapma olanağı edinirsiniz.

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...