icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
Vize Süreci

Amerika'da Vize Süreci

Amerika'da özellikle uzun dönemli dil eğitimi düşünüyorsanız   İngiltere'ye kıyasla çok daha makuldür. Amerikan Doları'nın Sterline kıyasla daha düşük olmasından dolayı baştan avantajlı olan Amerika dil eğitimi, her bütçeye uygun dil okullarıyla da sizlere  farklı alternatifleri sunmaktadır. Ayrıca  F-1 vizesi ile gittiğinizde almış olduğunuz eğitim yetersiz gelirse veya üzerine farklı programlar eklemek isterseniz  ülkeye dönüş yapmadan Amerika’da  vize uzatma imkanınız vardır.

Dil eğitiminiz  sonrasında üniversite, master ya da sertifika programlarıyla eğitiminize devam etmek istiyorsanız okul araştırma, eğitim sistemine adapte olma, gerekli sınavlara hazırlanma  açısından Amerika fırsatlarla doludur.  Amerika'da 9 ay ve üzeri alacağınız  akademik bir program sonrası OPT (Optional Practical Training) dediğimiz Amerika'da 1 yıl yaşama ve çalışma iznini kazanırsınız. Böylece edindiğiniz  dil eğitimini profesyonel  hayatta kullanma fırsatı yakalar  aynı zamanda yurtdışında iş tecrübesi edinmiş olursunuz.

 

Amerika’da program seçeneklerine değinecek olursak;

Genel İngilizce;Okuma, yazma, dinleme ve konuşma üzerine detaylı eğitim sunulan haftalık 20 ya da 24 derslik eğitim programıdır. Bu programda  öğrenciler İngilizce seviyelerini yükseltirler.

Yoğun İngilizce; Hızlı bir şekilde akıcı ve doğru İngilizce kullanım becerileri kazanmanızı sağlamaktadır. Genel İngilizce derslerinde temel becerilerini geliştiren öğrenciler yoğun programda, aldıkları seçmeli derslerle eksik taraflarını tamamlayabilir, kendi öğrenme hedeflerini geliştirebilirler.

İş İngilizcesi; Günümüz iş dünyasında İngilizce bilgisi çok önemlidir ve iyi seviyede İngilizce bilmeniz rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. Sunulan İş İngilizcesi programları genel İngilizce becerilerinizi geliştirir ardından iş yerlerinde size yarar sağlayacak temel iş İngilizcesi bilgisi edinirsiniz. Rapor yazma, sunum hazırlama, mülakat yapma, toplantılarda İngilizce kullanma gibi konularda becerilerinizi geliştirir, kendinizi zorlu iş dünyasına hazırlamış olursunuz.

Birebir İngilizce; Bu program  en kısa sürede İngilizcenizi en iyi şekilde geliştirmenizi sağlar. Özel, deneyimli hocalarla birebir alacağınız bu kursta tamamen sizin eksiklerinizi gidermeye yönelik bir program izlenecektir ve %100 kişisel hedeflerinizin sağlanması amaçlanacaktır.

Sınav hazırlık Programları: İngilizce konuşulan bir ülkede lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak istediğinizde sizden İngilizce yeterlilik seviyelerinizi ölçen TOEFL, IELTS gibi sınavlara girmeniz ve bu sınavlarda belirli bir başarı sağlamanız istenmektedir. Bu hazırlık kurslarını Amerika'da kaliteli okullarda, deneyimli hocalar eşliğinde aldığınız takdirde kısa sürede hedefinize daha kolay ulaşır, gerekli sınav puanlarını alırsınız. Bu tarz sınavlar artık Türkiye'de de hazırlık atlamada ya da iş görüşmelerinde de avantaj sağlamaktadır.

Mini Grup: Amerika'da sunulan programlarda   genellikle 12-15 kişiliktir.

Eğer daha az kişiyle eğitim almak ve böylece derse daha rahat odaklanmak istiyorsanız mini grup kurslarına kayıt olabilirsiniz. Sınıf mevcutları en fazla 6 kişiliktir, arzu ettiğiniz takdirde kursa başlamadan kendi grubunuzu da oluşturabilirsiniz.

Foundation / Hazırlık Yılı Programları: Üniversiteyi yurtdışında okuyacaksanız ya da yurtdışında master yapmak gibi bir düşünceniz varsa İngilizce yeterlilik sınavlarından belirli puanlar almanız ve bunun için de çok iyi düzeyde İngilizce bilgi ve becerisine sahip olmanız gerekir. Eğer akademik puanlarınız yurtdışında okumaya yeterli, fakat İngilizce seviyeniz yetersizse Foundation yani hazırlık programlarına katılabilir, bu sayede hem 4 temel okuma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi geliştirebilir aynı zamanda üniversite okumaya kendinizi hazırlayabilirsiniz.

KLUP 30/50 Kursları: 30 ya da 50 yaşın üstündeyseniz ve kendi yaş grubunuz ile eğitim almak istiyorsanız KLUP 30+ ya da KLUP 50+ programlarına katılabilirsiniz. 

 

Amerika'da Sağlık ve Çalışma Koşulları:

Amerika'ya gitmeden önce mutlaka  sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz var  ve dil eğitimi için gitmeyi planlıyorsanız  hiçbir şekilde yasal çalışma hakkınız bulunmamaktadır.Fakat yüksek öğrenim  yani lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi alacaksınız  üniversite kampüsü içerisinde haftada 20 saat yasal olarak çalışma hakkı elde edersiniz.

 

AMERİKA VİZE SÜRECİ

Amerika’da eğitim için F1 vizesine başvuru yapılır. En çok başvurulan vize türüdür Eğer dil eğitimi amaçlı bu vizeye başvuruluyor ise tam zamanlı bir dil okuluna kayıt yaptırılmak zorundadır. Ders saati haftada 18 saat ve haftanın her günü ders olacak şekilde kayıt olunmalıdır.Üniversite eğitimi için ise haftalık minimum  15 kredilik derse kayıt yaptırılmış olunmalıdır. F1 vizesi için en önemli belge I-20 belgesidir.Bu belge eğitim danışmanlığınız tarafından Amerika’da kayıt yaptırdığınız okuldan gelir.Anlamı Amerika’da eğitim alacağınızı ve bu amaçla Amerika’ya geldiğinizi doğrulayan bir belgedir.Bu belgede SEVIS(Student Exchange and Visitor Information Sytstem) numarası vardır.Bu numaraya ek olarak size ait tüm bilgiler,kayıt yaptırdığınız okul ,kayıt olduğunuz eğitim programı ve ilgili adresler yer alır.I-20 belgesi olmadan vize başvurusunda bulunamazsınız.SEVIS Amerika’da eğitim alan yabancı uyruklu kişilerin hangi okullarda eğitim aldığını takip eden  kontrol amaçlı bir sistemdir.

ABD Konsolosluğu sitesinde vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra size verilen bir numara ile yine internet üzerinden Visa TR’den kendinize bir hesap açarak vize randevunuzu alırsınız.Bu aşamada vize ücreti online olarak kredi kartınız ile  ödemeniz istenir. Başvuru sürecinde SEVIS ücreti de ödemeniz istenir. https://www.fmjfee.com/i901fee/index.html sitesinden SEVIS kaydınızı yapmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir.Vize başvuru dosyasında Öğrenci Vizesi Vize Ücreti ve SEVIS ücretini ödediğinize dair banka dekontları da yer almalıdır. Öğrenci vizesi için vize başvuru dosyanızda iki ayrı kişiden referans almış olmalısınız.Size referans olan kişilerin Ad-Soyad-Meslek ve İletişim Bilgileri mutlaka yer almalıdır.

F1 vizesi 5 yıl geçerlidir.Yalnız bu süre Amerika’ya istediğiniz vakitte girip çıkacağınız anlamını taşımaz.Eğitiminiz devam ederken ülke dışına çıkmak zorunda kalırsanız 60 gün içerisinde geçerli I-20 belgeniz ile yeniden Amerika’ya giriş yapabilirsiniz. Amerika’da eğitim alırken eğitiminizi devam ettirmek için okulunuzda ilgili kişiyle görüşerek   I-20 belgesi ile uzatma yapabilirsiniz.Fakat şunu lütfen unutmayın diyelim ki bu şekilde vizenizde uzatma yaptınız fakat  ülkeden çıkmak zorunda kaldınız.Tekrar bu vize ile ülkeye giremezsiniz yeniden vizeye başvuru yapmanız gerekir. Vizenize onayı aldığınız gibi hemen ülkeye giriş yapamazsınız.Eğitimin başlayacağı tarihten en erken  30 gün önce ülkeye giriş yapabilirsiniz. Diğer bir prosedür ise Amerika’ya giriş-çıkışlar kayıt ve kontrol altında tutulur.Bunun için I-94 formu doldurulur.  Bu form online olarak https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home bu adresten doldurulur.

 

F1 vizesi için gerekli evraklar

 • - Pasaportunuz Amerika’ya giriş yaptığınız tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
 • - Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • - Son 6 ay içerisinde çekilmiş Amerika Vize Başvurusu’na özel fotoğraf
 • - Okul kabul belgesi,I-20 belgesi ve okul faturası
 • - Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu
 • - Amerika Öğrenci Vizesi Ücreti
 • - SEVIS ücretinin ödendiğine dair dekont
 • - Amerika’da kalacağınız süre boyunca masraflarınızın karşılanacağını gösterir belgeler
 • - Çalışıyorsanız son 3 aya ait maaş bordronuz ve işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işe devam edeceğinizi gösterir mektup
 • - Öğrenci belgesi,transcript,diploma
 • - Öğrenci olmayan erkek başvuranların askerlik durumunu gösterir belge
 • - Evli iseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Ve tabii ki hazırlanacak evraklar statünüze ,kayıt olduğunuz okul,programa göre de değişkenlik gösterip   ilave evraklar gerekebilir.

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...