icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
AP (Advanced Placement) Nedir?

Advanced Placement (AP), SAT sınavlarının düzenleyici ve uygulayıcısı College Board tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünya genelinde birçok ülkede uygulanan bir programdır. 1955’te kurulan programın temel amacı lise ile üniversite arasındaki boşluğu kapatmaktır.

Bu program, lise düzeyinde öğrencilere öğrencilere, henüz lisedeyken üniversite seviyesinde dersleri alma ve sınavlara girme imkânı sağlar.

AP dersleri ve sınavları, genellikle öğrencilere daha zorlu bir müfredat sunarak akademik becerilerini geliştirmelerini hedefler.

Dünya çapındaki birçok üniversite AP'yi tanımakta ve notlar kredi olarak öğrencinin hesabına işlenip daha ileri seviye dersler alınmasını sağlamaktadır.

Advanced Placement 2 yıllık bir programdır. (AP) dersleri genellikle 11. ve 12. sınıf öğrencileri için tasarlanmıştır, yani genellikle 15-18 yaşları arasındaki öğrenciler tarafından alınır. Ancak, bazı öğrenciler 10. sınıfta da AP derslerine başlayabilirler, bu da yaşa ve öğrencinin hazırlık seviyesine bağlıdır.

AP; 7 disiplin ve 38 dersiyle, üniversite düzeyinde ve uluslararası düzeyde kabul gören bir müfredata sahiptir.

Üniversite 1.sınıf derslerinde muafiyet imkânı sunar. Kazandığınız krediler sayesinde erken mezun olabilme imkânı sunar. Hatta istediğiniz başka dersleri alarak çift ana dal dahi yapma imkânı elde edebilirsiniz.

AP dersleri almış olmak; yurt dışı üniversite başvurularında öğrencinin kendisine yüksek hedefler koyduğunu, zorlu bir müfredatın altından kalkabildiğini gösterir.

Türkiye’de Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi AP Sınavlarından alınan puanları tanımaktadır.

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...