icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
İngiltere´De Lisans Eğitimi

İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere bünyesinde en iyi en köklü üniversiteleri bulunduran bir ülkedir. Kalitesi ve güvenilirliği kanıtlanmış kendi  eğitim sistemine sahip dünyanın sayılı üniversitelerinin olduğu İngiltere’de bu üniversitelerin araştırmacıları profesörleri Nobel ödülleri almıştır.

İngiltere’de çoğu lisans bölümü 3 yıllıktır, bu da size zaman kazandırır ve tabiki daha ekonomiktir. Bazı bölümlerde 3 yılın sonunda 1 yıl staj zorunluluğu bulunmaktadır. Hukuk bölümünü 3 yıl okuduktan sonra avukat olamazsınız mutlaka uzmanlaşmak istediğiniz alanda eğitime devam etmelisiniz. Mimar olmanız için eğitim süresi en az 6 yıldır. Fen ve mühendislik bölümlerinde okuyacaksanız lisans eğitiminden sonra mutlaka yüksek lisans eğitimine devam etmek zorundasınız.2 yıllık 4 dönemde eğitim alabileceğiniz lisans programları da bulunmaktadır. Hatta 2 yılın üzerine 1 yıl da yüksek lisans yaparak toplam 3 yılda hem ileri düzeyde İngilizce  dil bilgisine sahip olacak hem de İngiltere’deki bir üniversiteden  uluslararası tanınırlığı olan bir diplomaya sahip olacaksınız. Akademik olarak  veya iş dünyasında kendinizi ilerletmek istediğinizde kapılar zaten ardına açık olacaktır sizin için. Düşünsenize Türkiye’de en iyi ihtimalle  6 yılda tamamlayacağınız  lisans ve yüksek lisans eğitiminizi İngiltere’nin kaliteli, köklü ve uluslararası denkliği olan bir üniversitesinde 3 yılda tamamlayacaksınız  ve döndüğünüzdeki prestiji  ise herhalde üzerine çikolata sosu diyelim. Uluslararası ticaret, uluslararası finans, pazarlama, yönetim ,bilgisayar bilimi gibi bölümlerden birini 2 yıllık lisans programına başvurarak okuyabilirsiniz. Eğitim esnasında haftada 20 saat ve tatillerde ise tam zamanlı çalışma imkanı da sunulmaktadır. Kendinizi İngiltere’nin eğitim, yaşam, çalışma ve sosyal  hayatı içinde inanılmaz derecede donanımlı hale getirebilirsiniz.

İngiltere’de eğitime başlama dönemi genelde eylül-ekim aylarıdır. Bazı bölümlerde eğitim ocak ayında başlar. Hele ki Oxford gibi Cambridge gibi bazı okullar 1 yıl öncesinden kayıtları alır.

İngiltere’de Üniversite Başvuru Süreci şöyledir;

1-) Önce UCAS kaydınız olmalıdır.

2-) Seçmek istediğiniz bölüme karar verip UCAS numaranızı not etmelisiniz.

3-) Okumak istediğiniz bölümü hangi üniversitelerde okumak istiyorsanız o okulların UCAS numaralarını kayda almalısınız.

4-) Sıra artık başvuru formunu doldurup , yollayıp sonrasında sonucu beklemek.

Okumak istediğiniz bölümle ilgili 5 ayrı üniversiteye kayıt yaptırabileceğiniz gibi, aynı üniversitenin 5 ayrı bölümüne de kayıt yaptırma şansınız bulunmaktadır.

İngilitere’deki bir üniversiteden  eğitim almanız  için öncelikle A Level ,AP veya IB denkliklerinden birine sahip olmalısınız.Tr deki bir liseden mezun olduğunuzda en az iki yıl süren A Level eğitimini tamamlamalısınız ki İngiltere’de üniversite eğitimine başvurabilin.

Bazı okullar 1 yıllık Foundation Programı  uygulamaktadır. Foundation Programı’nın amacı  İngiltere’ye başka ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemiyle olan açıklarını ve eksik kredilerini kapatmayı sağlamaktır.

Foundation programları bazı üniversitelerin kendi bünyesinde bulunmaktadır. Bazen de ö bu program  özel bir kurumdan  tercih edilebilir. Ancak her kurumdan alınan foundation programı  her üniversite tarafından kabul edilmeyebilir bunun  için bu konuda dikkatli araştırılma yapılması gerekmektedir.  

Örneğin ;Oxford  ve Cambridge maalesef foundation programını tanımamaktadır. Ya AP,ya  A level  ya da IB denkliğine uygun mezuniyet ister. Foundation eğitimine başvurabilmek için öğrencinin en az orta seviye İngilizceye seviyesi olması gerekmektedir. Bazı Foundation programlarında İngilizce seviyesi olarak IELTS 5.5 belgesi gerekmektedir.

İngiltere’de bir üniversiteye doğrudan girmek için;

- Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi.IELTS veya TOEFL Skorunuzu gösteren belge

- AP,IB  veya A Level lise  diploması

- Belirli bir seviyenin üzerinde lise diploma not ortalaması

- Güncel CV ve ders dışı aktiviteler yetkinliklerlerle birlikte.

- Başvurmak istediğiniz bölümle ilgili sertifikalar ve projeler.

- En az iki adet referans mektubu

- Niyet mektubu

Türkiyede’ki üniversite eğitiminizi yatay geçişle İngiltere’de devam ettirebilirsiniz. Bunun için koşullar üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişkenlik gösterir.

Yatay geçiş veya transfer talebinde genel olarak istenen belgeler şöyledir;

* Öğrenci belgesi

* Öğrenim gördüğünüz yıllara ait not dökümü

* Akademisyenlerinizden referans mektupları

* İngilizce dil yeterliliğini gösteren IELTS veya TOEFL skor belgeniz

* Ders dışında vakit ayırdığınız sosyal aktiviteler, başarı göstergeniz olan ödüller,belgeler,..vs

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...