icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
İngiltere´de Yüksek Lisans

İngiltere'nin  uzun yıllara dayanan gelenekleri eğitim sistemlerine de yansımıştır. İngiltere’de her dört üniversiteden biri , dünyanın en prestijli üniversitelerinden olup Dünya’ da en yüksek sıralamalarda yer almaktadır dolayısıyla , her sene ortalama yarım milyon uluslararası öğrenci eğitim almak için gitmektedir. Dünyada’ki en kozmopolit ülkelerden biri olan İngiltere’de çok farklı nerdeyse her milletten insanla tanışma fırsatı bulursunuz.İngiltere'de eğitim size hem çok saygın bir eğitim sistemi içerisinde yer almanızı sağlar,  hem de İngiliz kültürünü, yaşamını tecrübe edersiniz.

 Yüksek Lisans eğitimini İngiltere ‘de tamamladığınızda  birçok alanda, bir işe yerleşme imkanı yakalarsınız. İngiltere’deki üniversiteler, yüksek lisans istihdam edilebilirliği, uluslararası öğrenciler, personel oranı ve öğrenci memnuniyeti ile listenin en üst sıralarında yer alan kurumlardır.

İngiliz eğitim programları büyük esneklik içerir. Yüksek lisans eğitimi İngiltere’de 1 yıldır.Ancak eğitiminizi   daha kısa sürede bitirmek istiyorsanız  yoğunlaştırılmış akademik programlar da mevcuttur. İngiltere'deki en iyi üniversiteler, yüksek lisans  programlarını bireysel ihtiyaçlara göre oluşturmaktadır. Üniversiteler tam zamanlı ,yarı zamanlı ve  akşam programları  e-learning  gibi eğitim seçenekleri sunmaktadır. Bu seçenekler  size  gereksinimlerinizi  karşılayan, profesyonel iş hayatınıza  faydalı olacak bir program seçme şansı sunar. Üniversiteler, eğitiminiz esnasında konuk konuşmacıları ve dünya liderlerini okullarında misafir ederek sizleri  motive etmeyi hedeflemektedirler.

Bazı üniversitelerde, programlar içerisinde staj modülü vardır,  eğitiminiz esnasında  staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Staj deneyimi sayesinde teoride  öğrendiklerinizi pratiğe  aktararak daha da uzmanlaşırsınız. Staj sırasında kazandığınız tecrübe ve çevre ile kendinize  İngiltere ‘de çalışma fırsatı yaratırsınız. Yüksek lisans programlarına direk olarak seçtiğiniz  üniversiteden   başvurmanız gerekmektedir. Sene boyunca her zaman başvuru yapabilirsiniz  ancak bazı programların kendine ait başvuru tarihleri vardır. Bu nedenle, okulların başvuru zamanlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

İngiltere’de genel olarak yüksek lisans bölümlerinin adlandırması şöyledir;

MA: Master of Arts

MSc: Master of Science

MBA: Master of Business Administration

MEd: Master of Education

MSocSc: Master of Social Sciences

MLitt: Master of Letters

MEng: Master of English

LLM:Master of Laws

İngiltere’de yüksek lisans düzeyinde eğitimi  Quality Assurance Ajansı tarafından 3’e ayrılmaktadır.

1. Research (Araştırma): Bu program genellikle lisansını iyi dereceyle bitirmiş ve konuyla ilgili çalışma deneyimi olanlar için  24 ay süren bir programdır.  Sonrasında Phd, DPhil gibi akademik kariyere devam etmek isteyenler için uygundur.

2. Specialised or Advanced Study (Uzmanlaşmış ve ileri çalışma): Taught programlar  öğretime dayalı ve 3’te 1’lik kısmında tez, araştırma, performans veya bir müzik kompozisyonu gibi bir sonuç üretmeniz  gereken bir programdır. Bu programların süresi  genel olarak 12 ay civarındadır, akademik, profesyonel veya çalışma hayatına devam edecekler için uygundur.

3. Professional or Practice (Mesleki veya Pratik): Belirli bir mesleki kariyer üzerine eğitim almanızı amaçlamaktadır. Öncelikle eğitime dayalı olan bu programlar iş imkânları (program süresince staj ) veya bağımsız projeler içerir. Bu programa kabul edilmek için aynı ya da benzer bir bölümden iyi dereceyle mezun olmuş olmanız gerekir. Bu çoğu üniversitede İngiltere diploma derecelendirme sistemine göre 2.1 upper second diploma notudur. Cambridge ve Oxford gibi seçici üniversiteler alınabilecek en yüksek diploma notunu, yani first degree isterler. 

Yüksek lisans  programlarında  genelde sınıflarda az sayıda öğrenci bulunur ve sizden derse aktif katılımınız beklenir. Sistem interaktif işler.Ayrıca   grup halinde çalışmak, projeler hazırlamak ve sunum yaparak bilgilerinizi diğer öğrencilerle paylaşmak oldukça önemlidir ve sizden istenir.

İngiltere’de yüksek lisans programına başlamadan önce size eğitim desteği almanızı öneririz. Özellikle bölümünüze göre  Pre- MBA, Pre Law ve Pre- Medicine programlarını almanız size  yüksek lisans eğitimi sırasında kolaylıklar sağlar.

Pre-master programı İngilizce dil seviyeniz yeterli değilse, not ortalamanız yeterli değilse veya başka eksik noktalarınız varsa pre-master programına başvurmak sizin için en doğrusu olacaktır. Sadece dil yeterliliğinizi istenen seviyeye getirmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek lisans için seçeceğiniz bölümün derslerine de hazırlanmış olursunuz. Pre-master sınıfları 11 hafta ila 33 hafta arasında sürmektedir. Pre-Master programını mevcut haldeki akademik başarı durumunuzu yükseltmek ve daha iyi programlar tarafından kabul edilmek için  alternatif olarak da değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

TOEFL/IELTS skorunuz için  pre-session sınıfları vardır. Bu sınıflarda sınav skorunuz başarılı olabilir fakat okumak istediğiniz bölüm için yetersiz ise 4 ila 12 haftalık sürede istenen skora ulaşmanızı hedefler.

İngiltere’de yüksek lisansa başvurmak için hemen hemen her bölüm, sizden aşağıdaki belgeleri hazırlamanızı ister:

- Diploma ya da Mezuniyet Belgesi: 4 yıllık bir lisans bölümünden mezuniyet ve 2.00 (bazı önde gelen üniversiteler için 3.00) not ortalaması

- Transkriptiniz

- TOEFL/IELTS Skoru: IELTS skorunun 6.5, TOEFL/TOEFL IBT skorunun ise 550/80 olması gerekmektedir.

- Hocalarınızdan  alacağınız  3 adet referans mektubu

- Kendinizin yazacağı 4000 sözcüğü geçmeyen iyi niyet mektubu

- Özgeçmiş

İngiltere’de bir yüksek lisans programına başvurmak istiyorsanız eğitim başlangıç tarihinden 1 yıl öncesinde başvurular başlar ve eğitim başlangıç tarihine 4 ay kala sona erer. Ki bu durum üniversiteden üniversiteye,bölümden bölüme değişiklik gösterebilir.

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminiz için almanız gereken vize türü TIER-4 vizesidir.

6 ay üstü akademik programlar,üniversite,master programları na katılacak kişilerin alacağı vize türüdür.Eğitiminiz uzarsa vizenizi İngiltere’den uzatabilirsiniz.Bu vize için IELTS sınav sonucunuzun 4.5 olması gerekir.Haftada 20 saat yasal olarak çalışma hakkı elde edersiniz.

Vize başvurunuzu programınızın başlamasından en fazla  3 ay önce yapabilirsiniz. 6 aydan uzun süreli programa başvuruyor iseniz program tarihinizden  1 ay öncesinde ,6 aydan daha kısa süreli programa başvuru yapıyorsanız  program  tarihinizden 1 hafta öncesinde İngiltere’ye giriş yapabilirsiniz.

Bu vizeye başvurmanız için iki ayrı kategoride puanlamaya tabii tutulursunuz.   Şöyle eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu 30 puan ve eğitiminiz esnasındaki masraflarınızın karşılığı olan maddi teminat beyanı ise 10 puandır. 40 puana eriştiğiniz takdirde bu vizeye başvurabilirsiniz ki bunun için de İngiliz Hükümeti  Tier 4 vize başvurularında resmi makamlara yasal olarak ilgili evraklarla kanıtlamanızı   mecburi tutar. Kısaca  sizi TIER 4 vizesine başvuru hakkı kazanmanız için puanlama sistemi üzerinden bir ön başvuruya tabii tutar.

Hazırlamanız gereken vize evrakları ise şöyledir;

- En az 6 ay geçerliliği olan pasaport

- Okulunuzdan kabul belgesi.Tier-4 vizesi için okulunuzdan sizin için türetilmiş CAS numarası alınmalıdır.

- CAS belgesi  son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.

- 2 adet fotoğraf istenen özelliklerde.

- Vize başvuru formu

- Vize ücreti

- Diploma veya öğrenci belgesi,transkript

- IELTS sonuç belgesi

- İngilizce seviye sertifikası

- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

- Mali durum belgeleri

- Sponsorluk belgesi.Ek olarak hesap dökümünde olması gereken miktarın  ,bu miktar kalış sürenizle ve gideceğiniz şehir ile  doğru orantılıdır, vize başvurusundan 28 gün önce sponsorun vadesiz hesabında olmalıdır.

- Seyahat Sigortası

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...