icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
Kanada´da Yüksek Lisans

Kanada´da Yüksek Lisans

Kanada, eğitim kalitesiyle ilgili en yüksek itibara sahip ülkelerin başında gelmektedir. Kanada  huzurlu ve güvenli bir ortamın yanı sıra  çalışma koşulları ve öğrenme, araştırma imkanları ile mükemmel olanaklar sağlar. Çok zengin bir  kültüre sahip olan Kanada’da dünyanın en iyi üniversiteleri yer almaktadır.

Kanada’ da  devlet üniversitesi sayısı çok fazladır. Eğitim sistemi aynen Amerika’da olduğu gibi eyaletlerin bakanlıkları tarafından denetlenmektedir. Eğitim içerikleri sınav standartları, üniversitelerin finansal kontrolleri,eğitmenlerin yeterlilikleri her eyaletteki bakanlık tarafından denetlenmektedir.  Böyle güçlü bir denetim sistemi olunca  haliyle  eğitim kalitesi çok yüksektir. Kanada’daki herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın YÖK’e denkliği vardır.

Ülkemizde YÖK tarafından akredite olmuş herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünden mezun ve lisans diplomasına sahip iseniz  Kanada‘ da yüksek lisans yapabilirsiniz.Önemli olan Kanada’da yüksek lisans için gereken isterleri yerine getirmenizdir.

Kanada’da İngilizce ve Fransızca olmak üzere 2 resmi dili olmasından dolayı  yüksek lisans süresi okula göre 1 veya 2 sene olarak değişmektedir.En çok tercih edilen bölümlerden olan MBA ‘İN eğitim süresi 1 yıldır.

Kanada'daki yüksek lisans programları, akademik ve profesyonel olmak üzere farklı  alanlarda  sunulmaktadır.

Yüksek lisans için eğitim eylül-ekim aylarında başlar  dolayısıyla  mart-nisan  aylarında başvuru yapılması sağlıklı olmaktadır.

Yüksek lisans eğitimine başvuru için istenen belgeler  şöyledir.

1.)Kanada’da yüksek lisans yapmak için   İngilizce yeterliliğinizi  ispatlamanız gerekmektedir . Yüksek lisansa kabul şartı olan bu testler arasında  TOEFL ve IELTS gibi uluslararası tanınan sınavların yanı sıra CAEL ve CanTest gibi sadece Kanada’da geçerli olan testlerden herhangi birinden  alınan geçerli puanlarla Kanada yüksek lisans  programına başlayabilirsiniz. Ancak eğer gerek duyarsanız İngilizce dil eğitimi ve master programının dahil olduğu paket programlardan da başlangıç yapabilirsiniz.

2.)Çoğu zaman başvuruda bulunulan yüksek lisans programının kabul koşulları ile paralel olarak  sayısal bilgilerinizi  ya da kritik düşünce yeteneklerinizi ölçen GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admissions) gibi testleri almanız  istenebilir. Bu testlerden istenilen puanlar programdan programa farklılık gösterir. Örneğin MBA programı istiyorsanız  GMAT test puanı, mühendislik alanında yüksek lisans istiyorsanız  GRE test puanı istenir.

3.)Transkript, lisans dönemindeki akademik başarınızı okuduğunuz üniversitenin yönetiminden İngilizce olarak mühürlü bir şekilde doğrudan okumayı planladığınız Kanada’daki üniversiteye göndermesi istenir. İstenen not ortalaması üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebilir.

4.)Referans mektubu. Referans mektuplarını  akademik, sosyal ya da çalışma ortamında iletişimde bulunduğu kişilerden alabilirsiniz. Bu kişiler; üniversite hocalarınız , çalışma arkadaşlarınız, öğrenci kulüp ya da topluluklarına katıldıysanız bu ortamlardaki  tanıdığı kişilerden olabilir.

5.) Özgeçmiş.Eğer iş tecrübeniz varsa seçilmenizde çok olumlu bir etkendir. Dolayısı ile cvinizi hazırlarken iş tecrübelerinizden detaylı bir şekilde bahsediniz.

Bu belgeler dışında eğitim almak istediğiniz okul sizden ilave belge talebinde bulunabilir.

Yüksek lisans eğitiminiz esnasında haftada 20 saat yasal çalışma hakkınız vardır.Yaz tatillerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz.Programı başarı ile tamamladığınızda ise göçmenliğe başvurabilirsiniz. Ayrıca eğitim sonrasında yine 3 yıl Kanada’da kalıp yasal olarak çalışabilirsiniz.

Yüksek lisans için istenen vize türü ise S1 dir.

S1;6  aydan daha uzun  süreli eğitimler için alınan vizedir. Üniversitelerin lisans ve lisansüstü programlarına başvuru yapan kişiler S1 vizesine başvururlar.Başvurunuza  onay aldıktan sonra okuldan gelecek kabul  mektubu ve pasaportunuz ile Kanada’ya giriş yaparken yetkililere sunarsınız ve öğrenci vizeniz geçerli hale gelir.Farklı bir ülkeyi ziyaret ederseniz vizeniz geçerliliğini yitirir ve yine aynı adımları izleyerek öğrenci vizenizi geçerli hale getirirsiniz.

Öğrenci vizesi  için hazırlamanız gereken belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Doldurulmuş başvuru formu,
 • Üniversiteden alınmış orijinal kabul mektubu, 
 • Eğitim alacağınız süreye bağlı olarak en az bir yıl geçerli pasaport,
 • Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayan seyahat belgesi,
 • Sabıka kaydı, 
 • Sağlık raporu,
 • Biyometrik fotoğraf ve parmak izleri,
 • Arka yüzünde isminizin ve doğum tarihinizin yazılı olduğu iki adet fotoğraf,
 • Kanada’da eğitim alacağınız süre boyunca, her yıl için en az 10,000 Kanada Doları’na sahip olduğunuzu gösteren banka hesabı,
 • Kredi kartı hesap ekstreleri ve varsa sizinle beraber gelecek olan aile üyenizin masraflarını karşılayacak kadar finansmana sahip olup olmadığınız,
 • Kanada öğrenci vizesi ücreti ödendi belgesi,
 • Eğer Quebec’te eğitim almak istiyorsanız bir de Certificat d’acceptation du Quebec vize belgesine sahip olmalısınız. 

Kanada’da öğrenci vizesi için başvuruda bulunacaksınız , eğitim alacağınız üniversiteyi seçtikten ve başvurudan  olumlu sonuç aldıktan sonra okul kabul belgeleriyle vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Vize başvurunuzun  özellikle yaz aylarında yoğun olduğu zamanlar için bir ya da iki aylık bir süreyi kapsayan gecikmeler yaşayabileceğini ve genel olarak geri dönüşlerin 7 haftadan başladığını bilmenizde fayda var. Kanada öğrenci vizesi için başvurunuz kabul edildiğinde bir takdim mektubu alırsınız. Kanada'ya iniş yaptığınızda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı-CBSA pasaportunuzu ve takdim mektubunuzu gözden geçirmek için sizden isteyecektir. Kontrol edildikten sonra ülkeye girişinize izin verilir. 

 

 

 

 

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...