icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
MBA İşletme Yüksek Lisansı

MBA İşletme Yüksek Lisansıdır ve ulusal veya  uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyen kişilerin genellikle başvurduğu bir programdır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler yöneticilik konusunda becerilerini attırmak  için MBA programına katılırlar.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda  dünya çapındaki şirketlerin büyük bir çoğunluğu üst düzey pozisyonları için MBA mezunu kişilere öncelik vermektedir ve bu kişiler girdikleri işlerde yüksek bütçelerle çalışmaya başlamaktadırlar. Araştırma sonuçlarına göre; azimli ve kariyer odaklı kişilerin arzuladıkları seviyelere ulaşabilmeleri için yollarının MBA eğitimi ile keşismesi gerekmektedir. Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olması konusunda hassas davranmaktadır.  MBA programında  finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlar , finans, pazarlama, insan kaynakları veya E-ticaret gibi konularında uzmanlığa doğru evrilir.

Dünya üzerinde pekçok üniversite veya kolejde MBA programı bulunmaktadır. Ve genellikle çalışma hayatına başlamış kişiler bu programa katıldığı için, okullar programın eğitim süresini kısa tutmaya çalışırlar.Fakat süre kısaldıkça programın yoğunluğu da artmaktadır.

MBA programı;

* İngiltere’de bir akademik yıl,

*Avustralya’da bir ya da iki yıl

*Kanada ve Amerika’da ise genelde iki yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da profesyoneller için bir yıl süren programlar da bulunmaktadır.

* Avrupa ülkelerinde ise MBA genelde bir yıl sürer.

MBA programları tam zamanlı, yarı zamanlı ya da uzaktan e-learning  öğrenim şeklinde olabilmektedir. Son dönemde; işinden ayrılıp yurtdışında eğitim almaya gitmekte zorluk çeken orta düzey yöneticiler uzaktan eğitim yöntemini seçmektedir. Uzaktan eğitim modülü en az yurtdışında alınan örgün öğretim modülü kadar zordur.Farkeden hiçbirşey yoktur, öğrenci mezun olabilmek için derslerini disiplinli bir şekilde takip etmeli, sınavlarına girip geçer not almalı ve eğitmenleriyle sürekli iletişimde olmalıdır. 

MBA programının maliyetleri ülkesine,süresine ve seçilen eğitim modülüne göre farklılık göstermektedir.

İngiltere’de yıllık MBA maliyeti 8 bin ila 18 bin sterlini,Amerika’da yıllık 8 bin ila 45 bin dolar, Kanada’da yıllık 8 bin ila 40 bin Kanada doları şeklindedir.

Yurtdışında master programlarının bir avantajı da masterdan sonra staj yapma olanağınızın olmasıdır. Çoğu ülkenin sunduğu bu olanak sayesinde hem alanınızda uzmanlaşmış hem de referansınızı çok ileri düzeye çıkarmış olursunuz. Yarı zamanlı olacak şekilde MBA programına katıldığınız takdirde part-time çalışarak en azından yaşam maliyetlerinizi ve cep harçlığınız finanse edersiniz. Amerika’da bir MBA programını tercih ettiğinizde kampüs içerisinde haftada 20 saat yasal çalışma hakkınız olur.

Uzaktan eğitim modülü tabiki en cazip olandır.Sizi yaşam ve barınma maliyetlerinden muaf tutar. Lakin alacağınız diplomanın YÖK denkliği olmayacaktır.

MBA için genel olarak kabul koşullarına bakacak olursak;

- İyi derecede bir lisans veya yüksek lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)

- Mesleki bir yeterlilik belgesi

- 2 adet referans mektubu

- TOEFL en az 213 puan 

- GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)

- Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı, makale

- En az 2- 3 yıllık iş deneyimi

 

 

 

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...