icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
PHD Doktora

Doctor of Philosophy (PHD) doktora programıdır, lisans ve yüksek lisansını başarıyla tamamlayan kişiler artık akademik olarak üst düzey bir yetkinlik veya entelektüel bilgi birikimini artırmak isterlerse doktora programına başvururlar.

Doktora derecesi bir nevi uzman olduğu alanda kişi daha fazla araştırmaya girerek bilim insanı olmuştur. Doktora yapan kişi ders izlemekten ziyade araştırmaya yönelir ve çalıştığı  alanla ilgili  olan sorunlara, yetersizliklere çözüm önerileri ve formüller geliştirir.

Ülkemizde bilimsel araştırmalara yeterli ödenekler ayrılmamakta, öğrenci doktora yapmak istediği alanla ilgili yapacağı çalışmalarda yeterli desteği görememektedir. Dolayısıyla yurtdışında doktora kişiye her anlamda çok büyük avantaj sağlar.

Yurtdışında doktora için gereken hususlara bakacak olursak;

- Lisans ve yüksek lisans transkriptleri

- İngilizce yeterlilik belgesi. IELTS’den min 6.5, TOEFL’dan min 230

- Akademik referans

- Yayınlanmış eser, makale

- Yapılacak araştırmanın konusu (Research Proposal)

- Doktora danışmanı

- Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir

Yurtdışında doktora çok zorlu bir süreçtir.Koşullar ve kabul şartları ülkeden ülkeye,okuldan okula hatta aynı okulda fakülteden fakülteye değişkenlik gösterebilir.

Öğrenci öncelikle gitmek istediği üniversiteye karar verecek ve akabinde kendisine bu konuda süpervizör atanacaktır ki süreç sağlıklı ve yerinde işleyebilsin.

Öğrenci üniversite seçerken seçtiği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi araştırma konusu birbirine uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

Diğer önemli bir konu doktora için doğru süpervizörün belirlenmesidir(danışman) .Bunun için seçtiğiniz okulların okumak istediğiniz bölümleri ile  kontağa geçerek doktora danışmanı olup olamayacakları konusunda ön araştırma yapmanız önemlidir.Çünkü pek çok doktora başvurusu doğru danışman bulunamamasından dolayı geri çevrilebilmektedir. Kabul şartlarından biri de doğru doktora danışmanınızın olmasıdır.Danışmanınızı bulduktan sonra araştırma teklifiniz için kendisinden onay almanızda fayda var.

Yurtdışında doktora eğitimi sonrası, mezun olan kişiler çoğunlukla  üniversite veya kolejlerde akademisyen olarak görev alırlar. Ancak kamu ve özel sektör, son yıllarda doktora yapmış kişilere büyük önem vermektedir. Uluslararası firmalar, bankalar, sanayi kurumları, IT firmaları doktora eğitimi yapanlara kurumları içinde ihtiyaç duyabilmektedir. Özellikle IT firmaları, doktora sahibi olanları bünyesine katmaya en istekli kurumlardır. Çünkü bilgi teknolojileri konusunda araştırmaya ve son gelişmelere büyük önem vermek zorunda olup, üniversiteler ile çok yakından çalışmak zorunda kaldıkları projeler olabilmektedir. Bu durumda bünyelerindeki bir bilim insanı her iki kurum arasında köprü pozisyonunda olacak ve  projenin entegrasyonu ile ilgili süreci sağlıklı bir şekilde yönetecektir.

Yurtdışında doktora eğitimi 3 ila 5 yıl arasında sürmektedir.

Yurtdışında doktora programlarına genelde yüksek lisans  veya post graduate diploma programı sonrası başlanır. Ancak bazı üniversiteler, doktora programlarına çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası kabul etmektedirler.

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Gönderiliyor...